Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Bajki i baśnie wywierają fantastyczny wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego ciekawość poznawczą, ale również na wrażliwość emocjonalną, chęć pokonywania własnych słabości, kształtują prawidłowe postawy społeczne, uczą wartości moralnych i estetycznych, budują poczucie własnej wartości. Jednym słowem – wzbogacają osobowość i charakter. Moc baśni jest tak silna, że nawet my, dorośli, pamiętamy je do dziś. Prawie każdy z nas, gdyby tak sięgnął pamięcią do dzieciństwa, utożsamiał się ze swoim bajkowym bohaterem. Dla nas bajki są też swoistym łącznikiem pomiędzy pokoleniami. Bajka zacieśnia więzi rodzinne. Chętnie słuchamy baśni, ale też chętnie je opowiadamy. Zawsze piękny jest widok dzieci wtulonych w ramiona bliskich, gdy słuchają melodyjnego głosu babci, łagodnego tonu mamy, usypiającego szeptu taty lub dziadka. Nie dziwi więc fakt, że bajki i baśnie doczekały się swojego święta. Pod datą 5 listopada w kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień w przedszkolu może być również nietypowy, a wręcz wyjątkowy. Nam bajki posłużyły do poznania i utrwalania dobrych manier.