"Spotkanie z zawodem" - przedszkolaki zdobywają wiedzę o zawodach

Przedsięwzięcie edukacyjne zostało opracowane na rok szkolny 2018/2019 i przeznaczone jest dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych placówki dostosowując go do ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Dzieci są ciekawe świata, interesują się pracą zawodową członków swojej rodziny co uwidocznione jest w ich spontanicznych zabawach oraz opowieściach. Dzielą się one informacjami z innymi dziećmi.  Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy naszych podopiecznych na temat różnych zawodów, polegać ma na organizowaniu w naszej placówce spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Bardzo ważną rolę w tych zajęciach odegrają zaproszeni goście oraz zorganizowane wyjścia/wyjazdy, których celem będzie poznanie specyfiki pracy poznanych zawodów.

Pierwsze wyjście edukacyjne dotyczące poznawania zwodów odbyło się do mieszczącej się w Garwolinie piekarni. Już na progu przywitał właściciel piekarni. Nasz gospodarz pokazał nam pomieszczenie, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Wchodząc tam, już od progu poczuliśmy ciepło i kuszący zapach wypieków. Nasz przewodnik dokładnie opowiadał nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się tam z kolejnymi etapami wypieku chleba. Następnie zwiedzaliśmy inne pomieszczenia np. magazyn produktów sypkich itp. W trakcie obserwacji dzieci dowiedziały się, że proces rośnięcia ciasta ma miejsce w specjalnym pomieszczeniu nazywanym ,,garownią”. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach nowoczesne maszyny do formowania różnych rodzajów bułeczek oraz ogromny piekarnik. Na końcu zwiedzania zostaliśmy zaproszeni do degustacji ciasteczek, które w tej piekarni były wypieczone –  ciasteczka wyglądały tak apetycznie i tak pięknie pachniały, że po prostu momentalnie znikały  a radość oraz „białe wąsy” na twarzach dzieci pokazywały ich zadowolenie.

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy i nadszedł czas, gdy musieliśmy wracać do przedszkola. Pięknie podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi oraz załodze piekarni GÓRSCY MAREK I TDEUSZ – głośno krzycząc „DZIĘKUJEMY”.