Piątek 16.04.2021

Witajcie w piątek 16 kwietnia :) Przed  nami  jeszcze tylko piątkowe zadania, a potem weekend!

Nadszedł ostatni dzień nauki w tym tygodniu, lecz dziś też pamiętajmy o czystych rączkach, umytych zębach, uczesanych włosach i świeżym ubraniu. Zachęcamy dzieci do samodzielności, aby same zakładały ubrania, buty i sprzątały po sobie na przykład po skończonej zabawie, a także pomagały rodzicom w codziennych obowiązkach domowych.

Pomoże Wam w tym wysłuchanie piosenki, która podpowie jak dzieci mogą pomóc w domu.

1. Jeśli piosenka zmotywowała Was do porządków domowych, to może jeszcze macie siłę pokręcić hula-hoop, czyli proponujemy zabawę ruchową pt. "Koło superwynalazek". W poprzednich dniach na pewno już poćwiczyliście trochę, więc koło na bioderka i kręcimy :)

2. A teraz weźcie lustro i  usiądźcie wygodnie. Dziś trochę zmodyfikujemy zabawę "Lustrzane obicia"

Wszyscy wiemy jak ważny jest sprawny język, aby móc mówić wyraźnie. Proponujemy Wam kilka zabaw logopedycznych przed lustrzem. Zróbcie to tak jak przedstawia obrazek z zajączkiem:

- wypychamy lewy policzek językiem;

- oblizujemy górne wargi;

- wyciągamy język na brodę;

- zagryzamy górnymi zębami dolne wargi;

- czyścimy zęby językiem;

- wypychamy językiem prawy policzek.

3. Mamy nadzieję, że zabawa w "Głuchy telefon" sprawia dużo radości całej Waszej rodzinie. Pobawcie się raz jeszcze. Siadamy wszyscy na kanapie i osoba z brzegu podaje hasło na ucho i po cichu, osobie siedzącej obok, itd. Ostatnia osoba mówi hasło na głos.

4. Pora na trochę matematyki. Przed nami zabawa pt. "Dokładamy i odkładamy - sprawnie do siedmiu przeliczamy".

Możemy wykorzystać do tego liczydło. Jęśli nie mamy zróbmy to tak. Dziecko dostaje 10 liczmanów (np. klocków, patyczków itp.), karteczki z cyframi od 1 do 7, oraz kartkę kolorową jako tzw. "ogranicznik". Dajemy dziecku zadanie do wykonania, np. Połóż dwa licznany, dołóż jeszcze cztery. Ile masz razem? Dopasuj odpowiednią liczbę! Połóż siedem liczmanów, odłóż od tego trzy liczmany. Ile liczmanów zostało na kartce? Dopasuj odpowiednią liczbę!

Znów trochę muzyki przed nami i zabawa "Mój instrument". Znajdźcie coś co będzie Waszym instrumentem muzycznym, na przykład perkusyjnym. Mogą to być dwie łyżki i plastikowa miska :)  Włączcie piosenkę i gramy!

Super! :)

Została nam jeszcze praca w książkach.

Dla 5 latków: Zeszyt Gtafomotoryczny 52 - rozwijanie grafomotoryki. Dzieci odszukują figury, z których jest zbudowany telefon, i kolorują je według wzoru. Przyglądają się zdjęciom telefonów. Otaczają pętlą ten, który najbardziej przypomina im telefon pokazany na górze. Następnie dzieci rysują szlaczek po śladzie.

Dla 6 latków: Praca w Kartach Pracy 3.31 - swobodne wypowiedzi i budowanie zdań na temat ilustracji , odszukiwanie wyróżnionych elementów, ćwiczenia w czytaniu.

Powodzenia Kochani :) Miłego weekendu!