Multisensoryka w przedszkolu - masa solna

Zajęcia z Multisensoryki są zajęciami senso-plastycznymi wspierającymi integrację sensoryczną dziecka oraz profilaktykę dla powstawania deficytów sensorycznych powodowanych zbyt małą różnorodnością bodźców. Organizacja zabaw stwarza okazję do wyciszenia od ich nadmiaru poprzez stymulację czucia głębokiego a stały schemat zajęć sprzyja poczuciu bezpieczeństwa.
Główną cechą proponowanych zajęć jest aktywne doświadczanie przez dzieci świata w jego naturalnej formie. Podczas każdych zajęć prowadzący stymulują trzy zmysły: dotyk, czucie głębokie (propriocepcję), równowagę (ośrodek przedsionkowy), natomiast dodatkowo dołączana jest stymulacja wzroku, słuchu, węchu i smaku.
Zaczynamy od zabawy z masą solną, jest to najłatwiejsza do przygotowania domowa masa plastyczna.  Do przygotowania masy solnej wystarczy mąka, sól i woda. Z gotowej masy solnej można lepić figurki albo wykrawać kształty. Gotowe dekoracje można pomalować farbami i zostawić do wysuszenia. Masę solną można zabarwić podczas wyrabiania np. barwnikiem spożywczym  albo przyprawami – np. po dodaniu kurkumy masa będzie zabarwiona na żółto.

Składniki na masę solną

• szklanka mąki
  • szklanka soli
  • ½ szklanki wody
  • łyżka oleju

Przepis na masę solną

• W misce wymieszaj mąkę z solą a następnie dodaj wodę i olej dokładnie wymieszaj a następnie ugniataj do uzyskania jednolitej gładkiej i elastycznej masy.