"Smyko-multisensoryka" - Węchowe woreczki

Rozwój sensoryczny to rozwój doznawany poprzez zmysły. To sposób, w jaki dziecko w najmłodszych latach uczy się o świecie i o sobie. Umiejętnie pobudzanie zmysłów (zmysłu równowagi, czucia ciała, dotyku, słuchu, wzroku, smaku i węchu) wpływa na to, jak kształtuje się i dojrzewa układ nerwowy, którego kondycja determinuje jakość wielu zjawisk na aktualnym etapie rozwoju dziecka oraz w jego dorosłym życiu. Dzięki właściwie rozwiniętemu układowi nerwowemu dziecko potrafi lepiej rozpoznawać i regulować emocje, koncentrować się, uczyć, odczuwać ciało, budować postawę, sprawniej rozwijać kompetencje językowe, bezpiecznie dla siebie wchodzić w interakcje i budować więzi. A to zaledwie niektóre z efektów pracy z dziecięcą sensoryką. Prawidłowa integracja sensoryczna to dobre współdziałanie narządów zmysłowych, które konieczne są do harmonijnego rozwoju i optymalnego funkcjonowania dzieci w świecie. Z tego właśnie względu prowadzimy warsztaty w formie zabaw sensorycznych w naszym przedszkolu. Założenia integracji sensorycznej doskonale uzupełniają się z metodą Montessori. To właśnie jej twórczyni, Maria Montessori, zwykła mawiać: „Zmysły to klucz do poznania otaczającego świata”.

Wszystko po, to żeby jak najlepiej wspierać rozwój naszych podopiecznych, czerpiąc przy tym dużo radości i satysfakcji ze wspólnej zabawy.