Mam prawo być! - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Niezwykle ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach ich naruszania.

W związku z tym jak co roku, 21 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka połączony z Obradami Optymistycznego Sejmu. We wszystkich grupach wiekowych zostały podjęte różnorodne działania. Przedszkolaki poznały „Konwencję o Prawach Dziecka” i wypowiadały się na ich temat.

Tego dnia w grupie Biedroneczek jednogłośnie wybrano Marszałka oraz Wicemarszałków Sejmu, a pozostałe przedszkolaki wcieliły się w role Posłów oraz Posłanek, spośród których każdy - po uprzednim udzieleniu głosu przez Marszałka - mógł przedstawić swoją propozycję dotyczącą praw dziecka. Nie zapomnieliśmy także o uroczystym odśpiewaniu Hymnu Polski oraz właściwej postawie. Każda z przegłosowanych propozycji została spisana w formie projektu-słoneczka. Następnie dzieci złożyły pod dokumentem swój odcisk palca na znak akceptacji jego treści.