Dzień Flagi

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Czesław Janczarski „Barwy ojczyste”

Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi,   a także  rozwijając  poczucie przynależności narodowej wzięliśmy  udział   w obchodach Święta Flagi. Był to czas na przypomnienie dzieciom  historii państwa polskiego, rozmowy na temat  symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. Tego dnia przedszkolacy wspaniale prezentowali się w strojach galowych. Chętnie  wykonywali prace plastyczno- techniczne wśród, których nie mogło zabraknąć chorągiewek.   Recytowali wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”, odśpiewali z powagą i w pozycji na baczność  zwrotkę i refren Mazurka Dąbrowskiego. Zapoznali  się  ze zwyczajem noszenia kokardy narodowej, spopularyzowanym przez  nieżyjącego już prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.