Dbamy o higienę

Każdy człowiek jest inny. Ta zasada dotyczy również dzieci, które nie wszystko rozumieją, ale są świetnymi obserwatorami. Bezsprzecznie są w stanie dostrzec wiele istotnych zmian, jakie zaszły w ich dotąd schematycznej codzienności.

Dzieci mogą dostrzegać, że być może mama i tata rzadziej wychodzą z mieszkania, wykonują swoje obowiązki z domu zamiast z miejsca pracy, i nie zapraszają znajomych na kawę lub herbatę. Pociechy widzą, że rodzice zdecydowanie częściej myją ręce, korzystają z żelu antybakteryjnego, a do sklepu udają się z ochronną maseczką na twarzy. Rozmowy mamy i taty dotyczą stale przybywającej liczby osób zakażonych na koronawirusa, a w telewizji oglądają przede wszystkim kanały z najświeższymi informacjami.

Zagrożenie epidemią koronawirusa to sprawa nas wszystkich, również dzieci. One także – zachowując odpowiednią profilaktykę – mogą przyczynić się do zmniejszenia skali zachorowań w krótkim czasie. Oczywiście to, w jaki sposób dzieci podejdą do profilaktyki, zależy w dużym stopniu od ich rodziców. Dlatego warto zwracać dzieciom uwagę na pewne kluczowe sprawy.

Rozmawiaj z dzieckiem o konieczności częstego mycia rąk oraz o tym, dlaczego powinno zostać w domu i ograniczyć kontakty z innymi. Dawaj dziecku dobry przykład. Dzieci uczą się poprzez obserwację nas, dorosłych. Jeśli dziecko widzi, że rodzice w miarę możliwości pracują zdalnie, wychodzą z domu tylko, kiedy jest to absolutnie konieczne i często myją ręce, to łatwiej mu będzie zastosować się do tych wytycznych.

Dzieci obejrzały krótką bajkę o koronawirusie oraz film edukacyjny wyjaśniający dzieciom pojęcia związane z nim. Działania te miały na celu przybliżenie dzieciom co to pandemia, kwarantanna...

Utrwaliliśmy sobie sposoby dbania o higienę, dzięki którym możemy chronić się przed wirusem. Na koniec wykonały kartę pracy.

Życzymy dużo zdrowia i siły w tym trudnym czasie