,,GADKI Z PSEM" - proste rozmowy o trudnych sprawach

W tym roku szkolnym nasze przedszkole przystąpiło do Programu „Chronimy Dzieci”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wspiera dzieci i ich rodziny niosąc pomoc w sytuacjach krzywdzenia oraz poprzez szeroko rozumianą profilaktykę – edukację, działania systemowe i kampanie społeczne. W naszym przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci „GADKI z psem”, które są bardzo syntetyczną propozycja działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej problemu wykorzystywania seksualnego dzieci, dająca możliwość omówienia z dziećmi treści przekazywanych w filmie animowanym „GADKI z psem”.

GADKI Z PSEM – proste rozmowy o trudnych sprawach. Film opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawną Fundację Dzieci Niczyje) inspirowane materiałami Rady Europy Kiko and the Hand oraz brytyjskiej organizacji NSPCC Underwear Rule. W związku z alarmującymi informacjami, że w dzieciństwie molestowania seksualnego doświadcza co piąte dziecko w Europie1 na barkach osób dorosłych spoczywa odpowiedzialność za wyposażenie dzieci w wiedzę o tym, jakie zachowania służą ich bezpieczeństwu. Ponieważ jest to zadanie trudne i często rodzice a także nauczyciele nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać na temat chronienia siebie, swojego ciała i seksualności warto skorzystać z propozycji Fundacji.

Film pod tytułem „Gadki z psem” jest dostępny w Internecie dla wszystkich zainteresowanych pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=70jkbhY6Nx4, można także wpisać w wyszukiwarkę „gadki z psem”.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony www.gadki.fdn.pl

Jeśli planują Państwo pokazać go swojemu dziecku koniecznie proszę obejrzeć go najpierw samemu. Warto przemyśleć sobie plan rozmowy z dzieckiem, miejsca  w których warto się zatrzymać (np. po każdej zasadzie zrobić pauzę i zapytać dziecko o czym myśli, zwrócić mu uwagę na ważne elementy). W przyjaznej formule olbrzymi, łagodny pies wyjaśnia pięć zasad bezpieczeństwa dzieciom:

1. Gdy mówisz „nie”, to znaczy „nie”.
  2. Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy!
  3. Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją.
  4. Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie.
  5. Intymne części ciała są szczególnie chronione.

Mamy nadzieje, że realizacja tych zajęć może się przyczynić do wczesnego rozpoznania przez same dzieci trudnych, zagrażających sytuacji i reagowania na nie. Zajęcia profilaktyczne nie dają gwarancji ochrony dziecka przed krzywdzeniem, stają się jednak okazją do wyposażenia dzieci w wiedzę i umiejętności rozpoznawania zagrożenia oraz skutecznego reagowania.