"0gólnopolski Dzień Praw Dziecka"-obrady sejmu optymistycznego

Nasze przedszkole zamieniło się w salę sejmową, a starszaki z grupy ,,Biedroneczki"” w posłanki i posłów. 20 października 2020roku odbyły się Obrady Sejmu Optymistycznych Przedszkolaków. Tematem obrad były – ,,Prawa dziecka”.
Nad porządkiem posiedzenia sejmowego czuwał marszałek sejmu . To on kierował obradami oraz udzielał głosu. Zainteresowani posłowie podchodzili do mównicy i zgłaszali swoje propozycje do ustawy o ,,Prawach dziecka”

Posłanki i posłowie zainspirowani wypowiedzią kierującego obradami zgłaszali dużo propozycji do ustawy. Oto niektóre z nich: dzieci mają prawo do posiadania rodziny, do miłości, do nauki i zabawy, do wyrażania własnych uczuć, do własnego zdania…. i wiele innych. Z tak trudnym tematem sześciolatki poradziły sobie bardzo dobrze. Wszystkie propozycje skrupulatnie spisywano na tablicy. Po zakończeniu debaty odczytano je  i przystąpiono do głosowania poprzez podniesienie kolorowego kartonika do góry. Większością głosów ustawa o ,,Prawach dziecka” została przyjęta. Następnie marszałek sejmu oraz posłowie złożyli swoje podpisy pod treścią ustawy. Dzieci lubią zabawę w sejm. Uczą się w ten sposób wypowiadać swoje poglądy na forum publicznym oraz mają świadomość, że mogą uchwalać prawa ich dotyczące. Czują się przez to ważne i doceniane. Poznają również nowe pojęcia związane z uchwalaniem prawa.

Oto wybrane interpretacje przedszkolaków:

Co to jest prawo?

- ,,Prawo to coś co mogą robić dzieci”
- ,,Prawo to takie coś, że ludzie mogą jeździć samochodem”
 -,,Prawo to bawienie się”

Co to jest sejm?
 - ,,Sejm to dobre obrady”
 - ,,To zgromadzenie posłańców”

Po co gromadzą się posłowie?
. - ,,Żeby ustanawiać nowe rzeczy”

Co to jest debata?
 - ,,Debata to rozmowa”