"W Królestwie Uczuć" – cykl zajęć o emocjach opracowany przez fundację Dominiki Kulczyk „Efekt domina”

Ten tydzień w naszej grupie był pełen niespodzianek i tajemniczych przygód, które wydarzyły się w stworzonym przez nas "Królestwie Uczuć".

Wszystko zaczęło się w poniedziałek, kiedy to znaleźliśmy w naszej sali dziwne, zamknięte pudełko, jak się potem okazało należało ono do króla i królowej, którzy szukają odpowiedniego miejsca na „stworzenie” Królestwa Uczuć. Oczywiście my przedszkolaki bardzo chętnie zgodziliśmy się, aby to królestwo powstało w naszej sali.

Dalsze wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. Tworzyliśmy królestwo od podstaw, przygotowując pałac, domy, trawę, góry i co najważniejsze każdy z nas „zrobił” jednego mieszkańca, nadał mu imię, określił co lubi robić. Tego dnia ustaliliśmy pierwsza zasadę, która brzmi : „Słuchamy siebie nawzajem”.

Dalsze nasze przygody związane były między innymi z nowym mieszkańcem królestwa, bardzo nieśmiałym i zawstydzonym pieskiem, którego nazwaliśmy „Cukierek”. Pomogliśmy mu przezwyciężyć onieśmielenie, uśmiechem, miłym słowem, gestem, dzięki temu zyskaliśmy nowego przyjaciela.

Kolejny dzień był również tajemniczy i pełen wrażeń, ponieważ wszyscy mieszkańcy zostali zamienieni w kamienie. Dostrzegliśmy wyraźną różnicę miedzy ludźmi i kamieniami, zdecydowanie chcieliśmy być odczarowani i mieć moc działania jako ludzie niż zostać „zimnymi”, „nieruszającymi się” kamieniami.

Ostatni dzień tego tygodnia był wyjątkowo radosny. W przedszkolu odbywało się podwójne święto walentynki i dzień dobrego słowa, a w naszym królestwie jeszcze dodatkowo dzień radości. Każdy kto chciał, mógł wstać i powiedzieć co sprawia mu radość, dzięki czemu jest szczęśliwy, uśmiechnięty. Potem odbył się bal, były tańce i wesoła zabawa. Niestety przesadziliśmy trochę z krzykami i wiwatami, bo nasz piesek „Cukierek”, chyba się przestraszył. Zdaliśmy sobie wtedy sprawę że, należy : „okazywać radość, a jednocześnie pamiętać że nie jesteśmy sami”, i to co dla nas jest miłe i przyjemne dla innych może być przykre i bolesne.

To był bardzo udany tydzień, pełen niespodzianek, świetnej zabawy i przede wszystkim nauki, nauki o wartościach i uczuciach.

Ciekawe co będzie działo się w naszym „Królestwie Uczuć” w następnym tygodniu?

Nie możemy się już doczekać. :)