"Nasz dzień bez zabawek"

W środę (24.03.2021r.) w naszej grupie wydarzyło się coś dziwnego- nasze przedszkolne zabawki wyjechały na urlop. Brak zabawek w przedszkolu sprowokował dzieci do innego zorganizowania sobie wolnego czasu. Zachęcił do zabaw z wykorzystaniem papieru, korków, patyczków, kaszy itp. Zaczeliśmy od gry matematycznej pt. "Wesołe figury". Następnie storzyliśmy stacje zadaniowe w stylu Montessori. Dzieci były bardzo zainteresowane zadaniami do wykonania. Miały do wykonania następujące zadania:

• ułożyć z kolorowych patyczków wzory,
  • nakarmić zwierzątka kaszą gryczaną i ryżem za pomocą specjalnych łyżeczek,
  • ułożyć z zapałek ciekawe wzory np. wiatraczek, kwiatek itp.
  • za pomocą fasoli ułożyć kształty,linie, esy floresy
  • wykonać pracę plastyczną przy użyciu różnych materiałów
  • złapać za pomoca "kuchennego zajączka" jajeczka do pojemnika

Zabawy Montessori są doskonałym przykładem, że można zrobić coś z niczego. Uczą i bawią zwykłe, codzienne przedmioty. Poprzez takie zajęcia dzieci odkrywają swoje twórcze możliwości, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, zdobywają sprawność manualną, uczą się samodzielności i współdziałania w grupie.  To był bardzo fascynujący dzień. Na twarzach dzieci cały czas był uśmiech. Coś wspaniałego, móc patrzeć, jak tak niewiele może dać dzieciom tyle radości.