Światowy Dzień Kolorowej Skarpetki

jesteśmy
różni, lecz tak
samo ważni!"

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.

Data jest symboliczna. Dzień Osób z Zespołem Downa przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Światowy Dzień Zespołu Downa został
ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI).
Celem tego święta jest budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi.

Poprzez założenie dwóch różnych skarpetek, nasze przedszkolaki wyraziły chęć solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa oraz Ich akceptację.  Dzieci dowiedziały się, że mimo różnic, są pogodnymi i pełnymi życia ludźmi.