Dzień kolorowej skarpetki

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” wspierające osoby z Zespołem Downa co roku zachęca do wzięcia udziału w akcji dnia kolorowych skarpetek. Nasze przedszkolaki tego dnia wzięły udział w akcji poprzez założenie kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Nutki obejżały prezentację na temat osób z Zespołem Downa i ich funkcjonowaniu na codzień. Każde z dzieci wykonało pracę plastyczną "Kolorowe skarpetki".

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia -  trisomia 21. Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi, w efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju tej osoby. Celem dnia kolorowej skarpetki jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.